Testament Alfreda Nobla

Kilka miesięcy temu po raz pierwszy w historii zwiedzający Muzeum Noblowskie w Sztokholmie mogli zobaczyć testament Alfreda Nobla. Do tej pory dokument nie był wystawiany na widok publiczny. Przez lata spoczywał w sejfie w siedzibie Fundacji Noblowskiej w Sztokholmie. Teraz może zobaczyć go każdy. Dokument będzie wystawiony w muzeum do 15 listopada bieżącego roku. Sam testament to cztery strony rękopisu wykonanego przez samego Alfreda Nobla. Fundator chyba najbardziej znanej nagrody świata sporządził go 27 listopada 1895 roku w Paryżu.

Autor ustanowił w nim „fundusz, z którego procenty każdego roku mają być rozdzielone w formie nagród tym, którzy w roku poprzedzającym przynieśli ludzkości największe korzyści”. W ten sposób dał on początek Nagrodzie Nobla. Z zapisów testamentu nie było zadowolonych wielu krewnych Nobla, który zapisał im znikomą cześć swojego majątku. Próbowano testament unieważnić, ale na szczęście dla przyszłych pokoleń bezskutecznie. Inną kontrowersją związaną z ostatnią wolą Alfreda Nobla było powierzenie decyzji o przyznawaniu Pokojowej Nagrody Nobla parlamentowi Norwegii. Nie spodobało się to szwedzkim elitom.

Mimo iż testament wywoływał kontrowersje oraz jego realizacja napotkała wiele przeszkód formalnych to w końcu dzięki wielu osobom zaangażowanym w realizację tej idei udało się stworzyć fundusz i wcielić w życie pomysł Alfreda Nobla. Pierwsze nagrody przyznano w 1901 roku. Jesienią poznamy laureatów Nagrody Nobla 2015. Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach plus Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.



Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!